b_150_100_16777215_0_0_images_szkola-duchnice-ulotka-a5-min.jpg

Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 2016 r.

Nowoczesną i funkcjonalną bryłę placówki zaprojektowano pierwotnie dla 300 uczniów, jednak na wskutek wprowadzenia zmian w systemie edukacji, koniecznym stała się rozbudowa placówki do standardów ośmioletniej szkoły podstawowej. Rozbudowa rozpocznie się w połowie roku 2018 i potrwa do połowy 2019 roku.

Obecnie dzieci uczą się w 12 oddziałach oraz w 2 oddziałach przedszkolnych dla 6-latków. Część dydaktyczną stanowią dwa budynki dwukondygnacyjne, z których jeden przeznaczony jest dla młodszych uczniów z klas I-III, drugi natomiast dla klas IV-VIII. Wyraźny podział funkcji budynków na część administracyjną i dydaktyczną zapewnia spokojną i przyjazną atmosferę pracy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. W części administracyjnej znajduje się sekretariat, gabinet dyrektora, gabinet pielęgniarki, pokój nauczycielski i inne pomieszczenia gospodarcze.

W celu objęcia dzieci wszechstronną pomocą psychologiczno- pedagogiczną, w szkole działają dobrze wyposażone gabinety specjalistyczne dla pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego oraz specjalisty integracji sensorycznej.

Bazę szkoły stanowią 4 sale dydaktyczne dla edukacji wczesnoszkolnej, 2 sale dla oddziałów przedszkolnych oraz pracownie: humanistyczna (j. polski, historia), języka angielskiego (wykonana według najnowszych standardów nauczania języka), matematyczna, przyrodnicza i artystyczna (muzyka, plastyka, technika), dwie pracownie komputerowe, hala sportowa z zapleczem, biblioteka, sala teatralna, stołówka ze świetlicą. Wszystkie pracownie wyposażone są w tablice multimedialne, komputery i pomoce dydaktyczne umożliwiające realizację treści programowych w atrakcyjny sposób. Na terenie szkoły można korzystać z sieci Wi-Fi.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, dostęp do szkoły jest ograniczony, w tym celu zainstalowano domofon. Przy wejściu do szkoły umiejscowiona jest recepcja i hol, gdzie rodzice mogą oczekiwać na swoje pociechy.

Opiekę zapewnia dzieciom świetlica działająca w godz. 7.00- 17.00. Nauczyciele świetlicy realizują program, który przewiduje zabawę, zajęcia sportowe, rozwijanie zainteresowań, udział w różnego rodzaju projektach.

W szkole działa zaplecze gastronomiczne oraz stołówka w której wydawane są obiady dowożone ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim.

Na zewnątrz znajduje się boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, trzytorowa bieżnia, dziedziniec apelowy oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów. Na terenie szkoły wyznaczono miejsca parkingowe dla nauczycieli i rodziców oraz parking dla rowerów. Budynek dostosowano dla osób niepełnosprawnych ruchowo (łazienki, windy). Teren wokół szkoły jest ogrodzony, monitorowany i oświetlony. Część sportowa zaprojektowana jest w taki sposób, aby mogła służyć lokalnej społeczności po godzinach pracy szkoły.

Zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane są na wykorzystanie potencjału artystycznego dziecka. Bardzo ważne również są inne kierunki zainteresowań uczniów takie jak sport, matematyka, przyroda i inne. Z oferty kół zainteresowań i zajęć dodatkowych uczniowie mogą wybrać zajęcia, które będą rozwijać ich naturalne talenty. W ramach zajęć wychowania fizycznego dzieci dowożone są na pływalnię miejską gdzie odbywa się  nauka pływania.

Dzieciom zamieszkałym w odległości większej niż 3 kilometry od szkoły, zapewniony jest dowóz.

W skład obwodu SP Duchnice wchodzą następujące miejscowości: Bronisze, Duchnice, Jawczyce, Konotopa, Macierzysz, Mory, Piotrkówek Duży, Piotrkówek Mały, Strzykuły, Szeligi, Wieruchów, Ożarów Mazowiecki z ulicami: 11-go Listopada, Adama Mickiewicza, B. Prusa, Dobrogórska, Duchnicka, Graniczna, Janusza Kusocińskiego, Konwaliowa, Kręta, Mikołaja Kopernika, Mokra, Parkietowa, Przejazdowa, Stefana Żeromskiego, Wincentego Witosa, Wiśniowa, Zatorze, Zielna, Ołtarzew z ulicami: Duchnicka, Brzegowa.