Jeden z najgłębszych sekretów życia
polega na tym, że tylko to wszystko
co robimy dla innych, jest tym,
co naprawdę warto robić.
                / Lewis Carroll /
Projekt ,,Mali Misjonarze" powstał w Szkole Podstawowej w Duchnicach, a realizowany jest w szkołach podstawowych Gminy Ożarów Mazowiecki. Autorką projektu jest Beata Paplińska i Danuta Fyda- Zięba. Celem projektu jest animacja misyjna dzieci poprzez udział w konkursach plastycznych, warsztatach oraz spotkaniach z misjonarzami. Poprzez projekt uczniowie poznają kulturę krajów misyjnych (Afryka, Ameryka, Azja (Indie), Oceania.
Projekt  „Mali Misjonarze”  ma nie  tylko  poszerzyć wiedzę, rozbudzić zainteresowanie  dzieci kulturą oraz zagadnieniami związanymi  z  krajami misyjnymi, ale  przede  wszystkim  uwrażliwić na  problemy  innych.
W ramach projektu „Mali misjonarze” uczniów naszej szkoły wzięli udział w  spotkaniu z misjonarzem. 6 czerwca 2017 o misjach w Afryce i swojej pracy opowiadał uczniom ksiądz misjonarz Piotr Kalinowski. Ks. Piotr  pokazał nam dużo ciekawych zdjęć m.in. zdjęcia krajobrazów, roślinność, zwierzęta, domy, oraz życie codzienne mieszkańców Afryki. Obejrzeliśmy również krótki film o tańcu ludowym i fragment mszy św. odprawianej przez ks. Piotra w kościele w Afryce. Ks. Piotr w barwny i obrazowy sposób opowiadał o realiach z jakimi zetknął się podczas posługi, którą pełnił w ramach misji w Afryce. Na sam koniec ks. Piotr zagrał dla dzieci na akordeonie i zaśpiewał pieśń w języku afrykańskim. Spotkanie było dla społeczności szkolnej bardzo wartościowym i ciekawym przeżyciem.
W ramach projektu w Szkole Podstawowej w Duchnicach, w Szkole Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim oraz w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie, autorki projektu p. Beata i p. Danuta zorganizowały i przeprowadziły warsztaty – „Wyprawa do Afryki”
Dodatkowo w ramach projektu nasza szkoła nawiązała współpracę z Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti. W szkole przeprowadzono zbiórkę telefonów komórkowych oraz znaczków pocztowych na rzecz misji.
Celem edukacyjnym projektu jest uwrażliwianie dzieci na potrzebę wrażliwości na drugiego człowieka (empatii) oraz promowanie postaw dobroczynnych wśród uczniów.
 misje1.png  misje2.png misje3.png

Szkoła Podstawowa w Duchnicach otrzymał certyfikat „Zaczytana szkoła”. Konkurs, w którym szkoła wzięła udział został zorganizowany przez Studium Prawa Europejskiego, a jego celem było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Od marca do listopada 2017 nad projektem pracowali uczniowie szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami. Odbyło się wiele konkursów, np. konkurs fotograficzny na zdjęcie klasy promujące czytelnictwo, konkursy literackie na recenzję ulubionej książki, konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia ulubionej książki. Wspólnie z radą rodziców zorganizowano Piknik Naukowy, w ramach którego przeprowadzono WARSZTATY PISARSKIE. Warsztaty poprowadził lokalny pisarz Wojciech Albiński. Podczas tego spotkania uczniowie razem ze swoimi rodzicami mieli możliwość zapoznać się z warsztatem pracy pisarza.
W ramach projektu uczniowie wyruszyli na wycieczkę w świat bajek i baśni podczas zorganizowanej w szkole akcji czytelniczej NOC BIBLIOTEK. Podczas nocnego spotkania w bibliotece nie mogło zabraknąć głośnego czytania na dywanie. Gościem Nocy Bibliotek była Pani Ewa Sobieraj z Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim.

zaczyana_szkola1.png  zaczyana_szkola2.png  zaczyana_szkola4.png  zaczyana_szkola1 (2).png

Drodzy Uczniowie!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. "Wiosna w obiektywie".
Na prace czekamy w terminie 26.02.2018 - 27.04.2018 r.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach wiekowych:

* 0 - III
* IV - VII

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8.05.2018 r. na stronie internetowej szkoły oraz na funpage szkoły na portalu społecznościowym Facebook.
Więcej szczegółów w regulaminie.

Zapraszamy!

ogólnopolski_konkurs_fotograficzny_wiosna_w_obiektywie.jpg

"Dzieciaki do Rakiet"
To ogólnopolska akcja mająca na celu popularyzację tenisa wśród dzieci w wieku 5-12 lat oraz ich rodziców.
W akcję włączyli się uczniowie klasy II z rodzicami i już od grudnia na lekcjach wychowania fizycznego dzieci będą mogły spróbować tej dyscypliny sportowej.
Szkoła otrzyma sprzęt tenisowy, nauczyciele przejdą szkolenia, dzięki którym będą mogli wprowadzić tenis na lekcjach
w-fu.

dzieciaki do rakiet